English De

Lokalita - Penzión u Pejtrika č. 115

Penzión sa nachádza uprostred obce Mengusovce. Do obce sa dostanete odbočením z hlavnej cesty medzi Tatranskou Štrbou a Svitom, alebo z dialnice Dl pred tunelom Bôrik - smer Vyšné Hágy. Vzdialenosť od hlavnej cesty, aj diaľnice je cca 1km. Z Mengusoviec na Štrbské Pleso, do Starého Smokovca a Popradu je vzdialenosť približne rovnaká - okolo 12km. Parkovanie je zabezpečené v objekte.

fotka fotka fotka fotka fotka

Turistika a šport

V lete

fotka

V zime (lyžiarske strediská)

fotka

Región Vysoké Tatry

MIESTO, KDE SA ZBAVÍTE RESPIRAČNÝCH ŤAŽKOSTÍ A MOŽETE OBDIVOVAŤ PRÍRODNÉ KRÁSY, ĽUDOVÉ ZVYKY, KULTÚRNE A HISTORICKÉ PAMIATKY DVOCH KULTÚR.

Región Tatry je známym a vyhľadávaným miestom turistov a ľudí zo strednej Európy, ktorí potrebujú načerpať nových síl a ktorí majú astmatické ťažkosti, alebo trpia na bronchiálne ochorenia. Navštevujú ho turisti, alpinisti, lyžiari i chorí ľudia bývalého Československa, Poľska, Maďarska, Nemecka, Juhoslávie, Holandska, Belgicka a ďalších krajín.

Okrem prírodných krás je región bohatý na kultúrne a historické pamiatky s ľudovými zvykmi a tradíciami.

Región Tatry sa nachádza v centre Európskeho kontinentu. Približne 900 km severne od Jadranského mora a 700 km južne od Baltického mora, 400 km severovýchodne od Viedne a 150 km južne od Krakova. Región Tatry zahrouje najvyššie pohorie Karpatského oblúku, ktorý sa tiahne od Viedne cez Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko. Rozloha regiónu je asi 10 000 km2 s najvyšším pohorím Vysoké Tatry, kde najvyšší štít dosahuje výšku 2 655 m nad morom.

fotka

Všeobecná charakteristika

Región Tatry sa v súčasnosti rozprestiera na území dvoch štátov. Väčšia časť je na území Slovenska a menšia časť na území Poľska. Tvorí ho predovšetkým horský masív Vysokých a Nízkych Tatier s podhorím. Na južnej strane pohoria sú najznámejšie turistické strediská Poprad, Liptovský Mikuláš, Starý Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica. Na severnej strane pohoria je to predovšetkým mesto Zakopane. Historický zaujímavými miestami s bohatými kultúrnymi pamiatkami sú okolité mestá ako sú Bardejov, Levoča, Kežmarok, Spišské Podhradie a Krakov, ktoré sa nachádzajú vo vzdialeností do 150 km od turistických centier.

Na území regiónu žije asi pol milióna obyvateľov, z ktorých asi 60% býva v mestečkách od 5 000 do 55 000 obyvateľov. Ostávajúcich 40% obyvateľov žije na vidieku v dedinách, ktoré tvoria sústredené obydlia s počtom od 200 do 3 000 obyvateľov a bohatou tradíciou. Väčšina dedín bola založená v 13. storočí ako poľnohospodárske usadlostí a doposiaľ si zachovali svoje kultúrne zvyky a tradície. V minulosti sa každá dedina vyznačovala tým, že jej obyvatelia nosili typický kroj, ktorý bol pre každú dedinu odlišný.

Obyvateľstvo regiónu sa živí prácou v miestnom priemysle a v podnikoch služieb pre turistov. Pracujú v liečebných ústavoch a klimatických kúpelných strediskách. Po roku 1989 sa rozvíja podnikanie v oblasti turizmu a v službách s ním spojených.

mapa mapa

LIEČEBNÉ ČINITELE

Už koncom 19. storočia odborní lekári objavili blahodárny účinok vysokohorskej klímy Vysokých Tatier na ochorenia dýchacích ciest. Boli postavané klimatické kúpele a liečebné ústavy, ktoré prinavrátili zdravie, alebo zlepšili zdravotný stav tisícom ľudí.

Vysokohorská klíma Tatier má liečebné účinky, vďaka týmto činitelom:

Suchosť vzduchu

Vďaka suchému vzduchu sa bez medikamentózneho pôsobenia dosahuje rýchly ústup sekrécie hlienov v prieduškách. Nízka vlhkosť vzduchu je priaznivá pre ľudí, ktorí trpia rozdutím pľúc /emfyzémom/

Bezprašnosť vzduchu

Výrazne zlepšuje stav pri prieduškovej astme.

Ergotropné vegetatívne ladenie

Vďaka tomuto preladeniu sa zmenšuje náklonnosť na spazmy priedušiek. Pobytom v horskom prostredí sa zlepšuje chorobou narušený termoregulačný mechanizmus pacienta.

Zvýšené vylučovanie adrenokortikotropného hormónu.

Na začiatku pobytu vo výškach 1000 až 2000 m n. m. priaznivo pôsobí nielen klimatické zataženie a adaptácia, ale aj čistota vzduchu, ktorá vytvára podmienky na zlepšenie zápalov, astmy a rozdutia pľúc.

Vo výške nad 1500 m n. m. je vzduch úplne bez alergénov. Ovzdušie v týchto výškach obsahuje určitý počet ľahkých iónov /negatívnych /, ktorý má priaznivé fyziologické účinky na organizmus. Napr. pôsobí na urýchlenie pohybu riasiniek v dýchacích cestách, zníženie krvného tlaku, urýchlenie hojenia rán, zníženie koncentrácie cukru v krvi a zvýšenie kyslosti žalúdočnej šťavy.

fotka

Psychické faktory

Činitele vyvolané zmenenými životnými podmienkami. Pobyt vo vysokohorskom prostredí Tatier do výšky 2000 m n. m. má tieto priaznivé účinky:

Z uvedených dôvodov je žiadúce, aby ľudia s chronickými chorobami horných ciest dýchacích dodržiavali pravidlo každoročného liečebného pobytu v horskom klimate a tak predchádzali zhoršeniu stavu a komplikáciám, ktorých liečenie je ďaleko nákladnejšie, ako je cena každoročného preventívneho liečebného pobytu.

mapa mapa

HISTÓRIA TATIER

Na území regiónu je viacero archeologických nálezísk, ktoré dokazujú prítomnosť človeka a osídlovania územia už v dobách praveku. Najznámejší je objav odliatku lebky neandertálskeho človeka z Gánoviec. Tiež sú známe náleziská osídlenia Burich a Hôrka z doby kamennej a bronzovej.

Väčšina sídiel miest a obcí bola však založená v 13. storočí, kedy bolo územie kolonizované po pustošivých vojnách.

V 15. – 18. storočí nastal hospodársky rozmach obchodných miest ako Levoča, Kežmarok, Spišská Sobota vďaka obchodným cestám, ktoré viedli cez územie od Jadranského k Baltickému moru. V týchto mestách boli v tej dobe postavené bohaté meštianske domy, kostoly a opevnenia, ktoré tvoria historický skvost regiónu.

Začiatkom 20. storočia, najmä v jeho tridsiatych rokoch, sa región stal miestom oddychu a liečebných pobytov pre bohatých ľudí, predovšetkým z Budapešti, Prahy a Varšavy a miestom záujmu alpinistov, ktorí obľubovali ľahko dostupné vysokohorské túry. Od roku 1950 región navštevujú viac široké stredné vrstvy obyvateľstva, ktoré vyhľadávajú vysokohorskú klímu, lyžovanie, pešiu turistiku, ticho, oddych a liečenie.

V štyridsiatych rokoch 20. storočia boli vystavené liečebné sanatória podla švajčiarskeho vzoru na liečenie tuberkulózy, astmy a iných ochorení dýchacích ciest.

Región Tatry sa po 2. svetovej vojne stal centrom zimných športov. Konali sa v ňom vrcholné športové podujatia, ako sú Svetový pohár v klasickom a alpskom lyžovaní, Majstrovstva sveta v klasickom lyžovaní, Svetová zimná univerziáda študentov. Strediská v Jasnej pod Chopkom, Štrbské Pleso a Skalnaté Pleso sú vyhľadávané pre turistov-lyžiarov zo strednej Európy.

Administratívno-správnym centrom Regiónu Tatry je mesto Poprad s 56 000 obyvateľmi. Mesto i región sú dostupné leteckou, vlakovou a automobilovou dopravou z miest v Európe.Ubytovanie Mengusovce Ubytovanie Mengusovce Ubytovanie Na Slovensku.EU vt